טקס יום הזיכרון תשע”ד

[vimeo id=”93952895″ width=”600″ height=”350″]
שקט שרר בחצר. ילדים ונוער ישבו ביחד על מחצלות שנפרשו על הרצפה, ומסביבם, על כיסאות, מעגל הורים וחברים. האווירה הייתה נינוחה ושקטה. מקום בטוח המאפשר להתאבל בפרטיות, עטופים בחום, תמיכה והבנה. טלי בן ישי, אמה של רותי פוגל הי”ד נשאה דברים ממעמקי ליבה. נכדיה תמר ורועי ישבו בשורה הראשונה על המחצלת בלווי מדריכיהם ממשפחה אחת. הנכד ישי הסתובב ברחבי החצר- לעתים יושב עם אחיו, ולעתים מתנחם בחברת סבא וסבתא.
בשבילי, לזכור זה לחיות. וכשחיים- יש הרבה תופעות של חיים. זה להיות חזקה ולהמשיך למרות. זה לבכות מרה, מאד מרה, ולדעת שזה נורמלי. זה לשדר עצמה ולשמוע אנשים אומרים: “נראה לי שטלי מרגישה הרבה יותר טוב.” זה לשדר חולשה ולשמוע: “איך היא תמשיך?” ולדעת שכל זה חיים. לשמר זיכרון בשבילי, זה להתחבר לאמת הגדולה של החיים. לא במילים אלא ביום יום. שעה שעה. ולקבל את עצמי שאני אדם אחר. יש את טלי של לפני ויש את טלי של אחרי…

מרום מנצור, נער שקט ומופנם, חלק עם הנוכחים את מסעו האישי מאז איבד את אחיו הגדול אביעד מנצור הי”ד, שנרצח בדרכו חזרה הביתה מטיול עם חבריו, והוא בן 16. בקול עצור תיאר מרום את השיחה האחרונה בין אביעד לאביו, תחת מטח של יריות, בה הוא קורא לאביו לעזרה. אביעד נפטר לאחר יומיים מפצעיו. מרום היה אז בכיתה ד’, והאירוע, לדבריו, שינה את אישיותו:
אני פוחד להיות חשוף, ולמרות שאני לא יודע בדיוק מה יקרה אם אני אהיה חשוף אני עדיין מפחד. לרוץ למלחמה בלי שריון זה המון אומץ. ואני מרגיש שהחיים הם מלחמה. המקרה שלי בעצם דרש ממני להחליף דמות. להיות מרום אחר.

הדס איימס בת ה-12 התייצבה מאחורי המיקרופון. אחיה הגדול עמד לצידה, כורך סביבה את זרועו. המילים זרמו מפיה, מתארות תחושות וזיכרונות, בבגרות לא אופיינית לגילה. בגרות שנכפתה על ילדה קטנה אשר איבדה את שני הוריה באחת.
זיכרון בשבילי זה מה שנשאר, הדבר האחרון שנשאר לי מהם. זיכרון יכול להיות טוב, לשמוח שזכיתי בכאלה חיים. אבל גם קשה, קצת מדכא ומטביע, מחזיר אחורה. אני כן שמחה שיש לי זיכרונות שאני יודעת מי הם היו ומה עשו למעננו. לא יודעת מה הייתי עושה אם לא היו לי זיכרונות. הזיכרונות גורמים לי להתגעגע, אני מעדיפה להתגעגע .

במשך שעה וחצי הקשבנו לסיפורים ולזיכרונות, האזנו למוזיקה וצפינו בסרטים. ולאחר שתם הטקס והאורחים התפזרו, נשארו הילדים לשיר ביחד, עד השעות הקטנות של הלילה.

Leave a Comment

Your email address will not be published.